جلوگیری از مرگ حتی یک مادر باردار برای ما بسیار ارزشمند است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که کاهش مرگ و میر حتی یک مورد از مادران باردار نیز برای ما بسیار ارزشمند است، گفت: زمانی که مادری فوت می‌کند قطعا مشکلات زیادی را به همراه دارد و خانواده‌ای با مرگ مادر فرو می‌پاشد، به همین دلیل توسعه‌ی اقدامات ارزشمند برای حفظ جان مادر و نوزاد برای ما بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدحسین صومی در مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما، با تبریک روز ماما و قدردانی از زحمات این قشر، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته در قالب توسعه‌ی بخش‌های تسهیلات زایمانی یا ال دی آی، اغلب طرح‌ها به مرحله‌ی بهره برداری رسیده است، سه روز قبل نیز ال دی آی جدیدی در چاراویماق و بناب نیز افتتاح شد تمامی این اقدامات برای حفظ جان مادر و نوزادان انجام می‌شود.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های دو بیمارستان طالقانی و بناب در ترویج زایمان طبیعی، گفت: در تمامی دانشگاه تلاش برای ارائه‌ی خدمات مناسب در جریان است، تمامی شهرستان‌ها از امکانات برای زایمان طبیعی برخوردار هستند، به عنوان مثال در شهرستان چاراویماق در فصل زمستان و یخبندان سال ۱۵ تا ۱۶ مورد پرواز آمبولانس‌های هوایی برای انتقال زنان باردار از روستاهای صعب العبور چاراویماق اتفاق افتاده و حدود ۱۶۰ زایمان طبیعی انجام شده  که در این زایمان‌ها هیچ موردی از مرگ و میر مادران از کم برخوردارترین شهرستان به ما گزارش نشده و معتقدم این اقدامی ارزشمند برای دانشگاه علوم پزشکی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: ماماها همواره در کنار مادران و نوزادان هستند، زمانی که نوزادی به دنیا چشم می‌گشاید، شیرینی آن لحظه را برای اولین بار ماما درک می‌کند، افتخار می‌کنیم که به همت ماماهای دانشگاه علوم پزشکی تبریز، سال گذشته شاگرد اول کنترل مرگ میر مادران و نوزادان بودیم.

 

رئیس دانشکده‌ی پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: امیدوارم دانشکده‌ی پرستاری و مامایی در رابطه با توسعه علمی و حرفه‌ای این رشته حرکت کند.

وحید زمان زاده با بیان این‌که ماماها با جان دو انسان سر رو کار دارند و این افتخار بزرگی برای ماما محسوب می‌شود، گفت: مراقبت همزمان از مادر، جنین و نوزاد، اهمیت والای رشته‌ی مامایی را نشان می‌دهد و برای انجام این اقدام قطعا تبحر خاصی لازم است.

وی افزود: با توجه به این‌که مراقبت در رشته‌ی مامایی مطرح است به همین دلیل ماماها سه مجموعه جنین، مادر و خانواده را مدیریت می‌کنند و این ارزش کار را چند برابر می‌کند.

مدیر گروه مامایی دانشکده پرستاری و مامایی نیز در این مراسم  با بیان این‌که قشر ماما همواره در خدمت مادران، کودکان و خانواده است، اظهار کرد: طبق نظر جهانی بهداشت، آخرین شواهد نشان می‌دهد ماماهایی که مطابق با استانداردها آموزش دیده و عمل می‌کنند، قادر به ارائه‌ی ۸۷ درصد خدمات مورد نیاز مادران و نوزادان هستند و از ۸۳ درصد مرگ و میر مادران پیشگیری می‌کنند، از طریق این خدمات می‌توانند 56 درصد پیامدهای مادری و نوزادی را ارتقا داده و از ۲۴ دصد زایمان‌های زود رس پیشگیری کنند.

نیلوفر ستارزاده با بیان این‌که ماماها اعضای ارزشمند در تیم مراقبت از زنان، مادران و نوزادان محسوب می‌شوند، گفت: ارتقای کیفیت خدمات مامایی در سه بخش آموزش، بهداشت و درمان نقش کلیدی دارد، دانشکده‌های پرستاری و مامایی جایگاه ویژه‌ای در ارتقای این خدمات داشتند و خوشبختانه سال‌های اخیر شاهد پیشرفت کیفی اعضای هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی این گروه بودیم.

وی ادامه داد: ماماها درعرصه‌های نظری و بالینی فعالیت مطلوبی دارند با توحه به سیاست استقرار در بالین، پذیرش اعضای این رشته نیز افزایش یافته و برخی نیز با حضور در مراکز درمانی باعث بهبود مراکز درمانی شده‌اند.

ستارزاده با بیان این‌که اعضای گروه مامایی در کمیته‌های مختلف از جمله کاهش مرگ و میر و ترویج زایمان طبیعی فعالیت دارند، افزود: در این دانشکده ۵۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 11 دانشجوی دکترا تحصیل می‌کنند، از سال گدشته در راستای بهینه سازی سطح کارشناسان دانشجویان کارشناسی رشته‌ی مامایی،  آزمون نظری مامایی نیز به اجرا در آمده است.